Články, Dotykové vypínače

Čo je ZigBee?

ZigBee protokol, Livolo
ZigBee protokol I Livolo I Revolo.sk

Čo je ZigBee?

Otvorený protokol ZigBee je dokonalým nástrojom na automatizované riadenie prístrojov inteligentnej domácnosti a hrá významnú úlohu vo svete Internetu vecí (Internet Of Things – IoT). Jeho kľúčovým benefitom je možnosť využitia zariadení rôznych výrobcov pri zachovaní ich vzájomnej kompatibility a jednoduchého ovládania.

Pomocou jednej centrálnej jednotky ZigBee jednoducho spojíte rôznorodé produkty a budete ich pohodlne a interaktívne spravovať z počítača, mobilného telefónu alebo tabletu. Ďalším benefitom uvedeného systému je razantné zníženie obstarávacích nákladov k automatizácii celého domova a široké možnosti budúceho rozšírenia.

Kde všade sa môže použiť?

Protokol ZigBee využívajú všetky dotykové vypínače LIVOLO s funkciou ZigBee. Okrem nich je možné využiť ZigBee aj pre rôzne termostaty, snímače (teplota, vlhkosť, intenzita svetla, CO2), senzory pohybu, alarmy, osvetlenie, klimatizácie, vzduchotechniku, merače spotreby energie, IP kamery, zámky na dvere, elektrické zásuvky, ovládače audio/video techniky či moduly na ovládanie žalúzií, roliet a garážových brán. Hranice sú v podstate neobmedzené.

Hlavné výhody

  • obslúžite celú domácnosť z obrazovky Vášho telefónu
  • spoľahlivý a bezpečný systém
  • spolupráca rôznych značiek (kompatibilita musí byť povolená zo strany výrobcov konkrétnych produktov)
  • jednoduchá inštalácia ktorú zvládnete aj sami
  • minimálna spotreba elektrickej energie
  • ovládateľnosť na diaľku cez internet aj lokálne z domova
  • veľké množstvo dostupných zariadení
  • vyžaduje iba riadiacu jednotku a snímače, ktoré budete využívať
  • Produkty ZigBee majú 4000-krát nižšie vyžarovanie v porovnaní s mobilnými telefónmi.
ZigBee protokol I Livolo I Revolo.sk

Použitie s LIVOLO vypínačmi

Ako to funguje?

V Európe využíva ZigBee bezdrôtový prenos na frekvencii 868 MHz. Je preto rezistentný voči rušeniu od WiFi na frekvenciách 2,4 aj 5 GHz, rovnako ako mikrovlnných rúr a ďalších zariadení. Bežný dosah riadiacej jednotky je 100 metrov v otvorenom priestore a 50 m vnútri budovy. Keďže však väčšinou využíva topológiu siete typu Mesh, jednotlivé zariadenia si odovzdávajú signál aj medzi sebou a tým efektívne dosah navyšujú – čím viac máte zariadení, tým väčší máte dosah.

Z hľadiska dopadov na ľudský organizmus je dôležité aj minimálne vyžarovanie. Produkty ZigBee majú 4000-krát nižšie vyžarovanie v porovnaní s mobilnými telefónmi.

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *