Články, Dotykové vypínače

Dotykové tlačidlá LIVOLO

Dotykové tlačidlá Livolo - banner

Dotykové tlačidlá Livolo a ich použitie

Mnoho našich zákazníkov v súčasnosti uvažuje nad inštaláciou smart modulov (Fibaro, Loxone, Aeotec), ktoré sa používajú spolu s dotykovými tlačidlami Livolo. Výhoda zapojenia inteligentných modulov je kontrola aktuálnej alebo celkovej elektrickej spotreby, ovládanie osvetlenia na diaľku pomocou mobilných telefónov, stmievanie z viacerých miest a celková automatizácia domácnosti.

Zároveň by sme radi informovali našich zákazníkov, že vo väčšine prípadov tieto moduly vedia plnohodnotne nahradiť originálne dotykové vypínače Livolo s možnosťou ZigBee WiFi ovládania. Už teraz pomocou nich môžete ovládať osvetlenie hlasom, alebo mobilom, zapínať/vypínač elektrické zásuvky, nastaviť si rôzne automatické scény atď. Ponuka dotykových vypínačov LIVOLO s možnosťou ZigBee ovládania sa neustále rozrastá. Viac info si môžete prečítať v našom článku.

Loxone banner

V prípade že ste sa rozhodli požiť externé inteligentné moduly ako Fibaro alebo Loxone, môžete ich plnohodnotne ovládať pomocou dotykových bezpotenciálových tlačidiel.

LOXONE

Inteligentný systém od spoločnosti Loxone predstavuje 2 odlišné technológie: Loxone Air a Loxone Tree. Pre všetky tieto technológie od spoločnosti Loxone sa používajú dotykové tlačidlá LIVOLO s napájacím napätím 12V/24V. Dotykové bezpotenciálové tlačidlá vhodné pre použitie s Loxone modulmi sú označené ako VL-C701CH a VL-C702CH

Loxone Air

Loxone Air je technológia ktorá sa venuje domácej automatizácií pomocou bezdrôtového zapojenia na jednu spoločnú riadiacu bránu a zároveň si pomocou jednotlivých modulov predlžujú dosah posúvanním informácií medzi sebou.

Loxone Tree

Loxone Tree je zbernicový systém podobný KNX, kde sú jednotlivé komponenty prepojené pomocou dvojvodičového systému (známy ako BUS systém)

Bezpotenciálové dotykové tlačidlá LIVOLO

Bezpotenciálové tlačidlá sú tlačidlá, ktoré počas dotyku na sklenenú dotykovú plochu vypínača neprepínajú relátka (ako pri klasických vypínačoch) ale vytvárajú skrat, bez toho aby tam bolo privádzané napätie (potenciál). Pomocou toho je možné bezpotenciálové tlačidlá Livolo s napájacím napätím 24V použiť na ovládanie systému Loxone. Pomocou nich je možné do systému Loxone odosielať signály typu: klik, dvojklik, podržanie tlačidla. Vďaka tomu je možné jednému tlačidlu prideliť viac funkcií (1-klik: zapnutie svetla v kúpeľni, 2- klik: zapnutie svetla spolu s ventilátorom, podržanie: stmievanie osvetlenia)

Dotykové tlačidlá 12V/24V je možné použiť so systémom Loxone priamo bez nutnosti zapájania akéhokoľvek medzičlánku, konvertora alebo relé. Zapojenie je možné s klasickými káblami ktoré sa používajú štandardne na zapojenie klasických vypínačov.

Návod na použitie so systémom Loxone spolu so schémou zapojenia nájdete kliknutím na tento odkaz

Fibaro banner

FIBARO

Dotykové tlačidlá Livolo pre použitie so systémom Fibaro fungujú na podobnom princípe ako v prípade použitia so systémom Loxone. Rozdiel je iba v napätí, nakoľko systém Fibaro sa ovláda s impulzmi na úrovni 230V. Bezpotenciálové tlačidlá vhodné pre použitie s Fibaro modulmi sú označené ako VL-C701IH a VL-C702IH

Veľkou výhodou použitia Fibaro modulov je ich jednoduchá montáž do inštalačnej krabičky spolu s dotykovými tlačidlami. Z toho dôvodu Vám odporúčame použitie hlbokých inštalačných krabičiek. Moduly Fibaro sa tiež ako systém Loxone pripíjajú priamo na bezpotenciálové tlačidlá Livolo bez akýchkoľvek medzičlánkov.

Fibaro umožňuje jednoduché bezdrôtové ovládanie pomocou PC, mobilu prípadne klasickým dotykom. Pomocou spomínanej inštalácie pod tlačidlá do inštalačnej krabičky je vhodné systém Fibaro použiť aj v prípade rekonštrukcie.

Jednotlačidlové ovládanie

Pomocou zapojenia Fibaro modulu FGS212-SK-A s dotykovým bezpotenciálovým tlačidlom typu VL-C701IH je možné ovládať jeden svetelný okruh.

Schéma zapojenia modulu Fibaro na dotykové tlačidlo Livolo

Dvojtlačidlové ovládanie

Pomocou zapojenia Fibaro modulu FGS222-SK-A s dotykovým bezpotenciálovým tlačidlom typu VL-C702IH je možné ovládať jeden svetelný okruh.

Schéma zapojenia modulu Fibaro na dotykové tlačidlo Livolo

Pre správnu funkčnosť dotykových tlačidiel a systému Fibaro je potrebné privedenie nulového vodiča ako do modulu Fibaro tak aj do dotykového tlačidla Livolo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *