Články

Autosalón Nitra 2022

Autosalon_Nitra_2022

AUTOSALÓN: AUTOSHOW NITRA 2022

V Októbri 2022 sme sa zúčastnili jedného z najväčších autosalónov na Slovensku: Autoshow Nitra 2022, kde sme Vám predstavili jedny z najpredávanejších nabíjacích staníc na našom trhu: Webasto Pure a Webasto Next.

Potešil nás veľký záujem a taktiež sme radi poskytli odborné poradenstvo a rady všetkým záujemcom a návštevníkom nášho stánku. Nabíjacie stanice nemeckej značky Webasto sa vyznačujú kvalitným spracovaním, jednoduchou obsluhou a veľmi výhodnou cenou. Súčasťou nabíjacích staníc je aj integrovaný 4,5m, prípadne 7m kábel.

Rozhodli sme sa, že Vám v tomto článku rozpíšeme odpovede na všetky najčastejšie otázky, ktoré sme od Vás dostali počas výstavy na Autosalóne v Nitre.

ODPOVEDE NA NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI WEBASTO PURE A WEBASTO NEXT?

WEBASTO PURE – ideálne pre domáce použitie. Jednoducho a pohodlne pripojíte svoje vozidlo k nabíjacej stanici a o nič sa nemusíte starať. Nabíjacia stanica obsahuje prúdový chránič typu B proti zvyškovému jednosmernému prúdu, vyznačuje sa kvalitným spracovaním a káblami dimenzovanými na ten najvyšší výkon (až do 22kW). Nabíjaciu stanicu v prípade potreby môžete uzamknúť kľúčom, ktorý je súčasťou balenia.

WEBASTO NEXT– ideálne pre poloverejné nabíjacie miesta (firemné parkovisko, komunita rodinných domov), rovnako aj pre domáce použitie.

Umožňuje: 

 • ovládanie nabíjania a správu nabíjacej stanice pomocou aplikácie
 • integrácia do energetického systému
 • dynamickú správu zaťaženia (v prípade zvýšenia odberu el. energie v domácnosti, nabíjacia stanica zníži svoj výkon, aby nedošlo k preťaženiu siete)
 • napojenie na fotovoltaické panely
 • nabíjanie iba autorizovaným používateľom
 • pravidelná aktualizácia systému

MÁM 11KW WALLBOX, ALE VOZIDLO SA NABÍJA IBA 3,7KW

Je to z toho dôvodu, že väčšina súčasných elektromobilov, prípadne plug-in hybridov umožňuje nabíjanie iba jednou fázou. Nabíjacie stanice s max. výkonom 11kW nabíjajú plným výkonom iba pri využití všetkých troch fáz – jedná fáza 11kW nabíjacej stanice vie nabíjať maximálne 3,7kW. Preto, ak vozidlo dokáže nabíjať iba jednou fázou, tak z 11kW nabíjacej stanice pôjde cez jednu fázu iba 3,7kW.

Ak Vaše vozidlo môže prijať jednou fázou až 7,4kW, je potrebné použiť 22kW nabíjaciu stanicu napojenú na 32A. V tomto prípade jedná fáza vie poskytnúť nabíjanie výkonom 7,4kW (3 fázy = 22kW)

Odporúčame Vám pred kúpou vozidla zistiť, akú obsahuje palubnú nabíjačku a pomocou koľkých fáz sa vie vozidlo nabíjať. 

MÁM 22KW WALLBOX, ALE VOZIDLO SA NABÍJA IBA 11KW

Je to podobná situácia, ako vo vyššie spomenutom prípade. Nabíjacia stanica vie nabíjať rýchlosťou 22kW, vozidlo je schopné prijímať nabíjanie cez 3 fázy, ale výkon palubnej nabíjačky, ktorá premieňa striedavý prúd z wallboxu na jednosmerný môže byť obmedzený na 11kW. Niektoré automobilky ponúkajú palubnú nabíjačku s vyšším výkonom iba za príplatok.

Máte elektromobil, alebo plug-in hybrid a nie ste si istý, akým výkonom sa môže nabíjať Vaše vozidlo? Napíšte nám Váš typ vozidla a obratom Vám poskytneme informácie o možnostiach nabíjania presne pre Vaše vozidlo.

  Odpoveď štandardne dostanete ešte v ten istý deň. Ak Vám odpoveď nepríde do 24 hodín, pre istotu si prosím skontrolujte priečinok s nevyžiadanou poštou.

  JE MOŽNÉ NABÍJACIU STANICU NAPOJIŤ NA FOTOVOLTAIKU?

  Áno, je to možné. Nabíjanie na energiu z fotovoltaických panelov umožňuje nabíjacia stanica Webasto Next. Napojenie je možné iba na trojfázovú fotovoltaiku.

  JE V PONUKE NABÍJACIA STANICA VHODNÁ PRE NABÍJANIE FIREMNEJ FLOTILY VOZIDIEL?

  Áno, ideálnou nabíjacou stanicou je v tomto prípade Webasto Next. Pomocou aplikácie môžete jednoducho priradiť k nabíjacej stanici prístupové práva pre konkrétnych užívateľov. Tí sa pred nabíjaním identifikujú odskenovaním QR kódu umiestneného na nabíjacej stanici. Navyše v aplikácií, prípadne na internete, si môžete pozrieť reporty nabíjania za predchádzajúce obdobie a v prípade záujmu dodatočne vyúčtovať náklady za nabíjanie konkrétnym užívateľom. Prístupové práva môžete kedykoľvek zmeniť.

  MÔŽEM POUŽÍVAŤ NABÍJACIU STANICU WEBASTO NEXT AJ V PODZEMNEJ GARÁŽI BEZ WIFI?

  Nabíjacia stanica Webasto Next pre plnohodnotné využitie potrebuje prístup na internet. Umožňuje pripojenie pomocou LAN kábla, WiFi, prípadne integrovanej SIM karty. Odporúčame využiť pripojenie pomocou LAN kábla, ktoré zaisťuje najstabilnejšie pripojenie. V prípade, ak nie je možné napojiť nabíjaciu stanicu na internet, nie je možné využívať jej SMART funkcie.

  ČO VŠETKO POTREBUJEM PRE ZAPOJENIE NABÍJACEJ STANICE WEBASTO?

  Na strane inštalácie je potrebné vyčleniť pre Wallbox samostatný istič a prúdový chránič typu A. Nabíjacia stanica už obsahuje prúdový chránič typu B.

  AKÝ MERAČ POTREBUJEM PRE ZAPOJENIE WALLBOXU DO DYNAMICKEJ SPRÁVY ZAŤAŽENIA?

  Kompatibilné externé merače s nabíjacou stanicou Webasto Next: Eastron SDM630 TCP, Carlo Gavazzi EM24, Siemens PAC 2200/ PAC3200, TQ EM 420. Všetky podrobné informácie nájdete v popise jednotlivých nabíjacích staníc a v návode na obsluhu.

  Máte elektromobil, alebo plug-in hybrid a nie ste si istý, akým výkonom sa môže nabíjať Vaše vozidlo? Napíšte nám Váš typ vozidla a obratom Vám poskytneme informácie o možnostiach nabíjania presne pre Vaše vozidlo.

   Odpoveď štandardne dostanete ešte v ten istý deň. Ak Vám odpoveď nepríde do 24 hodín, pre istotu si prosím skontrolujte priečinok s nevyžiadanou poštou.

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *