ODPOVEDE NA OTÁZKY

NABÍJACIE STANICE

Nájdete tu odpovede na najčastejšie otázky ohľadom nabíjacích staníc Webasto; ich výhod, montáže, použitia, ovládania, starostlivosti a mnoho ďalších informácií o vzdialenom ovládaní cez mobil, kompatibilných meračoch elektrickej energie, dynamickej správe záťaže a príslušenstve. V prípade akýchkoľvek ďalších otázok, ktoré nenájdete zodpovedané v tejto sekcií, nám neváhajte napísať na info@revolo.sk. Odpoveď dostanete v priebehu pár hodín.

NAJČASTEJŠIA OTÁZKA

Mám plug-in hybrid s možnosťou nabíjania 7,4kW. Stačí mi 11kW verzia nabíjacej stanice?

Vo väčšine prípadov umožňujú plug-in hybridné vozidla nabíjanie 7,4kW iba jednou fázou. 11kW nabíjacia stanica umožňuje nabijať maximálnym výkonom iba v prípade využitia všetkých troch fáz. Jednou fázou vie nabíjať výkonom 3,7kW (11kW / 3 = 3,7kW)

Ak Váše vozidlo umožňuje nabíjanie iba jednou fázou s výkonom 7,4kW, musíte mať nabíjaciu stanicu s výkonom 22kW napojenú na 32A istič. V tomto prípade budete môcť nabíjať rýchlosťou 7,4kW (22kW / 3 = 7,4kW

VIDEONÁVODY

Nájdete tu všetky potrebné videá o montáži, nastavení a používaní nabíjacích stanic a aplikácie Webasto ChargeConnect.

MANUÁLY A DOKUMENTY

Stiahnite si všetky potrebné dokumenty, technické výkresy a návody k nabíjacej stanici Webasto.

WEBASTO PURE

Aké sú výhody Webasto Pure?

Hlavné výhody Wallboxu Webasto Pure II:

 • Nastaviteľný výkon od 3,7 kW do 22 kW
 • Voliteľná dĺžka kábla 4,5 m alebo 7 m s konektorom typu 2
 • Rýchlejšie a spoľahlivejšie nabíjanie v porovnaní s nabíjaním
 • pomocou štandardnej domácej zásuvky
 • Aktuálny prevádzkový stav rozpoznateľný pomocou LED pásu
 • Kontrola prístupu s univerzálnym zámkovým mechanizmom
 • Jednoduchá montáž a spustenie
 • Vysoká kvalita “Made in Germany”
Aký konektor má nabíjacia stanica Webasto Pure?

Webasto Pure dokáže nabíjať vozidlá s konektorom typu 2 podľa normy EN 62196-2. Konektor typu 2 spĺňa všetky štandardy EU a používajú ho takmer všetky hybridy, plug-in hybridy a elektromobily na našom trhu. Je to štandardizovaný typ.

Koľko vozidiel dokáže nabíjať Webasto Pure?

Webasto Pure vie nabíjať len jedno vozidlo. V prípade potreby môžete použiť stojan Webasto Stojan Duo, na ktorý je možné namontovať až 2 nabíjacie stanice Webasto. Z jedného miesta tak bude možné obslúžiť dve vozidla naraz.

Aký je rozdiel medzi 11kW a 22 kW verziou?

V zásade sa varianty líšia v ich nabíjacej kapacite a rozsahu inštalácie. Okrem toho sú k nabíjacej stanici pripevnené rôzne nabíjacie káble, ktoré zodpovedajú kapacite nabíjania. Pri variante 22 kW si inštalácia vyžaduje okrem iného vyššie hodnoty poistiek a väčší prierez napájacieho kábla. Pokiaľ ide o elektrickú sieť aj tu existujú rozdiely. Väčšina prevádzkovateľov distribučnej siete vyžaduje iba oznámenie o inštalácii nabíjacej stanice s výkonom 11 kW, zatiaľ čo nabíjacia stanica s výkonom 22 kW navyše vyžaduje schválenie. Zmeny v kvalite siete znamenajú, že tu existujú regionálne rozdiely medzi jednotlivými prevádzkovateľmi.

Ako je možné Webasto Pure čistiť?

Nabíjaciu stanicu čistite iba suchou handričkou. Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky, vosk ani rozpúšťadlá. V prípade potreby môžete kábel utrieť navlhčenou froté utierkou.

Kde nájdem dokumentáciu na stiahnutie?

Všetky potrebné dokumenty k nabíjacej stanici nájdete priamo na stránke konkrétneho produktu v ľavej časti v sekcií: Dokumenty na stiahnutie

Aký je rozdiel medzi Webasto Pure a Webasto Next?

WEBASTO PURE – ideálne pre domáce použitie. Jednoducho a pohodlne pripojíte svoje vozidlo k nabíjacej stanici a o nič sa nemusíte starať. Nabíjacia stanica obsahuje prúdový chránič typu B proti zvyškovému jednosmernému prúdu, vyznačuje sa kvalitným spracovaním a káblami dimenzovanými na ten najvyšší výkon (až do 22kW). Nabíjaciu stanicu v prípade potreby môžete uzamknúť kľúčom, ktorý je súčasťou balenia.

WEBASTO NEXT– ideálne pre poloverejné nabíjacie miesta (firemné parkovisko, komunita rodinných domov), rovnako aj pre domáce použitie.

Umožňuje: 

 • ovládanie nabíjania a správu nabíjacej stanice pomocou aplikácie
 • integrácia do energetického systému
 • dynamickú správu zaťaženia (v prípade zvýšenia odberu el. energie v domácnosti, nabíjacia stanica zníži svoj výkon, aby nedošlo k preťaženiu siete)
 • napojenie na fotovoltaické panely
 • nabíjanie iba autorizovaným používateľom
 • pravidelná aktualizácia systému
Je možné nabíjaciu stanicu Webasto Pure napojiť na fotovoltiku?

Webasto Pure nie je možné napojiť na fotovoltiku. Ak chcete nabíjať vozidlo zo solárnych panelov, môžete použiť nabíjaciu stanicu Webasto Next.

Čo všetko potrebujem pre zapojenie nabíjacej stanice Webasto?

Na strane inštalácie je potrebné vyčleniť pre Wallbox samostatný istič a prúdový chránič typu A.
Nabíjacia stanica už obsahuje prúdový chránič typu B.

Prečo sa vozidlo nabíja iba 3,7kW ak mám nabíjaciu stanicu s výkonom 11kW?

Je to z toho dôvodu, že väčšina súčasných elektromobilov, prípadne plug-in hybridov umožňuje nabíjanie iba jednou fázou. Nabíjacie stanice s max. výkonom 11kW nabíjajú plným výkonom iba pri využití všetkých troch fáz – jedná fáza 11kW nabíjacej stanice vie nabíjať maximálne 3,7kW. Preto, ak vozidlo dokáže nabíjať iba jednou fázou, tak z 11kW nabíjacej stanice pôjde cez jednu fázu iba 3,7kW.

Ak Vaše vozidlo môže prijať jednou fázou až 7,4kW, je potrebné použiť 22kW nabíjaciu stanicu napojenú na 32A. V tomto prípade jedná fáza vie poskytnúť nabíjanie výkonom 7,4kW (3 fázy = 22kW)

Odporúčame Vám pred kúpou nabíjacej stanice zistiť, akú palubnú nabíjačku má Vaše vozidlo a pomocou koľkých fáz sa vie nabíjať. 

Mám 22kW nabíjaciu stanicu, ale vozidlo sa nabíja iba 11kW. Kde je chyba?

Je to podobná situácia, ako vo vyššie spomenutom prípade. Nabíjacia stanica vie nabíjať rýchlosťou 22kW, vozidlo je schopné prijímať nabíjanie cez 3 fázy, ale výkon palubnej nabíjačky, ktorá premieňa striedavý prúd z wallboxu na jednosmerný môže byť obmedzený na 11kW. Niektoré automobilky ponúkajú palubnú nabíjačku s vyšším výkonom iba za príplatok.

Máte elektromobil, alebo plug-in hybrid a nie ste si istý, akým výkonom sa môže nabíjať Vaše vozidlo? Napíšte nám Váš typ vozidla do online komunikácie (chat v pravom dolnom rohu stránky) a obratom Vám poskytneme informácie o možnostiach nabíjania presne pre Vaše vozidlo.

Môže byť tento Wallbox umiestnený v exteriéri?

Áno. Krytie tohto Wallboxu je IP54. Je možné ho inštalovať v exteriéri. Je čiastočne chránený proti prachu a odolný voči striekajúcej vode z každého smeru. Navyše je tento model možné používať v rozmedzí od -25 až do 55°C. Odporúčame montovať Wallbox mimo priamy slnečný svit.

Môže byť tento Wallbox umiestnený v exteriéri?

Áno. Krytie tohto Wallboxu je IP54. Je možné ho inštalovať v exteriéri. Je čiastočne chránený proti prachu a odolný voči striekajúcej vode z každého smeru. Navyše je tento model možné používať v rozmedzí od -25 až do 55°C. Odporúčame montovať Wallbox mimo priamy slnečný svit.

Musí byť umiestnená dodatočná prúdová ochrana v elektroinštalácií?

Pri tejto novej verzií PURE II už nie je potrebné inštalovať prúdový chránič Typ B. Je integrovaná reziduálna ochrana DC prúdu (DC 6mA). V elektroinštalácií sa odporúča inštalovať prúdový chránič Typ A (30 mA)

Je možné dočasne obmedziť výkon 22kW nabíjačky?

Áno, nabíjacia stanica to umožňuje. Jednoduchým nastavením viete znížiť výkon nabíjania. V budúcnosti ak budete potrebovať vyšší výkon, nebudete musieť kupovať ďalšiu nabíjaciu stanicu. Stačí, ak iba upravíte elektroinštaláciu a uvoľníte wallboxu plný výkon.

WEBASTO NEXT

Aké sú výhody nabíjacej stanice Webasto Next?

Webasto Next ponúka nasledujúce výhody:

– Nastaviteľný nabíjací výkon až do 22 kW, voliteľná dĺžka kábla 4,5 m alebo 7 m s konektorom typu 2
– Digitálna správa nabíjacích staníc cez backend Webasto ChargeConnect (prístup cez portál a aplikáciu)
– Vždy online vďaka nepretržitému prenosu údajov z wallboxu v reálnom čase do Webasto ChargeConnect
– Autentifikácia na nabíjacej stanici pomocou funkcie Scan & Charge a pomocou aplikácie Webasto ChargeConnect
– Integrácia do systémov energetického manažmentu (EMS) cez Modbus TCP
– Lokálna dynamická správa záťaže (samostatná) *dostupná od 2. štvrťroku 2022 prostredníctvom online aktualizácie
– Integrovaný merací modul pre záznam procesov nabíjania a sledovanie spotreby energie
– Pravidelné online aktualizácie
– Šikovný dizajn produktu s pohodlným zavesením kábla a zásuvkou
– Úspora nákladov počas inštalácie vďaka integrovanej ochrane proti poruchovému prúdu DC
– Stabilita siete zabezpečená prevádzkovateľom siete prostredníctvom prijímača signálu HDO
– Užívateľsky prívetivá konfigurácia cez WLAN hotspot a aplikáciu Webasto Charger Setup pre inštalačné techniky
– Vysoká kvalita spracovania “Made in Germany”

Ako funguje overenie pomocou funkcie Scan & Charge?

Kontrola prístupu Scan & Charge vám umožňuje rozhodnúť, kto môže skutočne nabíjať na vašej nabíjačke Webasto Next. Používateľ nabíjacej stanice sa autentifikuje pomocou funkcie Scan & Charge, kde používateľ naskenuje QR kód na nabíjacej stanici pomocou aplikácie Webasto ChargeConnect, wallbox rozpozná autorizáciu používateľa a spustí sa proces nabíjania. V aplikácii Webasto ChargeConnect je možné zaregistrovať a spravovať ľubovoľný počet používateľov pre Webasto Next.

Poznámka: Skenovanie a nabíjanie funguje výlučne s aplikáciou Webasto ChargeConnect.

Ako môžem vytvoriť nový QR kód pre Webasto Next?

Dva predkonfigurované QR kódy sú súčasťou dodávky Webasto Next. Jeden by mal byť vždy uchovávaný kvôli bezpečnosti. V prípade, že používateľ potrebuje použiť záložný QR kód, je potrebné vytvoriť kópiu.

Je možné pripojiť Webasto Next k systému energetického manažmentu (EMS)? Čo je k tomu potrebné?

Zoznam kompatibilných systémov riadenia energie (EMS) bude k dispozícii v 2. štvrťroku 2022. Medzi EMS a wallboxom by mal byť nainštalovaný router alebo DHCP switch. Systémy EMS zvyčajne vyžadujú dodatočný externý merač; o kompatibilné merače je potrebné požiadať priamo cez poskytovateľa EMS.

Ktoré systémy riadenia energie a merače energie sú kompatibilné s Webasto Next?

ModBus TCP merače kompatibilné s Webasto Next

 • Eastron SDM630 TCP
 • Carlo Gavazzi EM24
 • Siemens PAC 2200/ PAC3200
 • TQ EM 420
Dokáže Webasto Next nabíjať energiou z fotovoltiky?

Áno, s kompatibilným externým systémom energetického manažmentu (HEMS) môže Webasto Next nabíjať pomocou FV, ktoré túto funkciu podporujú. Ak je wallbox pripojený k elektrickej sieti jednou fázou, prepínanie fáz nie je potrebné. To umožňuje nabiť 1,3 kW až 7,4 kW FV energie do auta; tento výkon je zvyčajne dostatočný pre domáce FV systémy.

Ako funguje Webasto Next keď je offline? (nainštalované napr. v podzemnom parkovisku bez sieťového pripojenia)

Na úplné a rozumné používanie Webasto Next so všetkými funkciami je potrebné sieťové pripojenie. V opačnom prípade je nabíjanie možné len bez overenia („bezplatné nabíjanie“, t. j. žiadne skenovanie a nabíjanie). Najmä v oblastiach, kde je pripojenie k bezdrôtovej sieti nestabilné, bránené alebo technicky nemožné, napr. v podzemných parkoviskách sa odporúča káblové pripojenie.

Ako funguje správa zaťaženia (dynamické riadenie záťaže) s Webasto Next?

Webasto Next má integrovaný samostatný dynamický manažment záťaže. To znamená, že aktuálna dostupná intenzita prúdu v budove sa zaznamenáva prostredníctvom externého merača a odosiela sa do wallboxu. Wallbox zaisťuje, že nie je prekročená maximálna dostupná intenzita prúdu budovy. Webasto Next pritom dynamicky prispôsobuje svoj výkon. Webasto Next nemôže komunikovať priamo s inými nabíjacími stanicami Webasto Next.

Dá sa Webasto Next pripojiť k backendu tretej strany?

Nie, Webasto Next je vždy pripojené k Webasto ChargeConnect. Napriek tomu bude v budúcnosti stanovená kompatibilita s backendmi tretích strán. Hneď ako budú k dispozícii, poskytneme vám zoznam kompatibilných backendových riešení.

Je Webasto Next dodávané vopred nakonfigurované?

Webasto Next sa vždy dodáva predkonfigurovaný. K dispozícii je inštalačná podporná aplikácia (Webasto Charger Setup App), ktorá poskytuje kvalifikovanému elektrikárovi podporu pri konfigurácii.

Ako je možné zmeniť nastavenia v konfigurácií Webasto Next?

Nastavenia možno pohodlne meniť prostredníctvom aplikácie Webasto Charger Setup App, prípadne pomocou konfiguračného rozhrania, ku ktorému je možné pristupovať cez IP adresu (LAN alebo WLAN hotspot).

Čo je súčasťou balenia Webasto Next?

Súčasťou balenia je nabíjačka Webasto Next s káblom v definovanej dĺžke (4,5 a 7 metrov), QR kódy, montážna výbava, vŕtacia šablóna a návod na použitie.

WEBASTO CHARGE CONNECT

Čo je Webasto ChargeConnect?

Webasto ChargeConnect je backend Webasto na správu a prevádzku nabíjacích staníc Webasto.

Ako môžem aktivovať a používať Webasto ChargeConnect?

Počas procesu inštalácie a konfigurácie sa Webasto ChargeConnect aktivuje automaticky. Aplikáciu Webasto ChargeConnect si môžete stiahnuť zadarmo v AppStore alebo Google PlayStore. Ak chcete využiť plný potenciál Webasto ChargeConnect, musíte si vytvoriť účet. Zaregistrujte svoju nabíjačku a začnite spravovať svoje nabíjacie relácie na diaľku.

Aké sú výhody Webasto ChargeConnect?

Webasto ChargeConnect má nasledujúce výhody:

 • 24/7 stav všetkých nabíjacích bodov v reálnom čase
 • Flexibilná správa používateľských oprávnení
 • Údržba a diaľková diagnostika pre bezproblémovú prevádzku
 • Diaľkové ovládanie cez aplikáciu, napr. spustenie a zastavenie nabíjania
 • Podrobný prehľad o ukončených nabíjacích procesoch (história nabíjania)
 • Komplexné monitorovacie funkcie
 • Pravidelné aktualizácie s novými funkciami pre aplikáciu a portál
 • Používanie a správa na rôznych úrovniach používateľov v závislosti od autorizácie
Aké sú hlavné funkcie aplikácie Webasto ChargeConnect?

V aplikácii Webasto ChargeConnect App môžete spravovať svoje nabíjacie body, spustiť/zastaviť nabíjacie relácie a zobraziť a exportovať najnovšie nabíjacie relácie. Nové funkcie sú neustále aktualizované.

Môžu sa backendy tretích strán pripojiť k Webasto ChargeConnect?

V budúcnosti bude stanovená kompatibilita s backendmi tretích strán. Hneď ako budú k dispozícii, poskytneme vám zoznam kompatibilných backendových riešení.

Je Webasto ChargeConnect zadarmo?

Používanie aplikácie a prístup k funkciám je pre koncových zákazníkov bezplatné.

Bude Webasto ChargeConnect schopné zvládnuť OCPP 2.0.x?

Webasto pracuje na tejto službe. Webasto ChargeConnect bude schopný zvládnuť komunikáciu OCPP 2.0.x v Q3 2022. Táto aktualizácia bude oficiálne oznámená.

Môžem použiť Webasto ChargeConnect aj s nabíjacou stanicou od dodávateľov tretích strán?

V súčasnosti to nie je možné.

Aké typy používateľských profilov umožňuje Webasto ChargeConnect?

Webasto ChargeConnect možno použiť v 4 rôznych používateľských rolách:

 • Rezidencia pre koncového používateľa: Ako koncový používateľ v domácnosti vlastníte nabíjaciu stanicu. Ostatným používateľom môžete povoliť nabíjanie na vašej nabíjacej stanici a plne spravovať váš nabíjací bod prostredníctvom aplikácie a portálu.
 • Komerčný koncový používateľ: Ako komerčný koncový používateľ nevlastníte nabíjaciu stanicu, ale získavate oprávnenie na prístup k inému nabíjaciemu bodu. Prostredníctvom aplikácie máte prístup k schválenej nabíjacej stanici a môžete využívať všetky základné funkcie.
 • Správca stránky: Ako správca stránky máte všetky práva individuálne spravovať celú infraštruktúru nabíjania na lokalite a vytvárať účty pre koncových používateľov.
 • Správca zákazníka: Ako správca zákazníka máte všetky práva na individuálnu správu celej infraštruktúry nabíjania na viacerých miestach a na vytváranie účtov pre správcov stránok a koncových používateľov.
Pre ktoré nabíjacie stanie je Webasto ChargeConnect?

Webasto ChargeConnect je kompatibilný s Webasto Next (všetky varianty), s Webasto Live variantom: 5110360C, 5110361C, 5110263C, 5110359C a Webasto Unite

PRÍSLUŠENSTVO

Aké su dostupné verzie stojanu?

S našimi masívnymi stojanmi Webasto Stand Solo a Duo ponúkame stojany na nabíjacie stanice s jednostranným alebo obojstranným použitím. Čierny stojan Webasto Stand Slim je vyrobený pre montáž jednej nabíjacej stanice, ideálny pre domáce použitie.

Čo je súčasťou dodávky stojanu Webasto Stand?

Súčasťou dodávky je stojan, kryt, návod na inštaláciu a súprava skrutiek na pripevnenie uzemňovacieho pripojenia a nabíjacej stanice.

Aké sú vlastnosti stojanu Webasto, ktoré ho odlišujú od konkurencie?

Stojan Webasto ponúka otvory bez ostrých hrán, ktoré bránia poškodeniu káblov. Okrem toho je dosiahnutá vysoká úroveň bezpečnosti prostredníctvom uzemnenia a vysokej odolnosti proti korózii

Ako stojan namontovať?

Stojan sa montuje na betónový základ. Presné montážne kroky a poznámky nájdete v priloženom návode na inštaláciu.

Pre ktoré nabíjacie stanice je vhodný stojan Webasto Stand?

Všetky stojany Webasto sú vhodné pre Webasto Pure, Webasto Next and Webasto Live.

Môžem na nabíjačke použiť adaptér?

Nie, bezpečnostné požiadavky znamenajú, že nie je dovolené používať adaptér.

Môžem vymeniť kábel na nabíjacej stanici Webasto za iný kábel?

Na nabíjacích staniciach Webasto môžu byť namontované iba originálne náhradné diely Webasto. Chceli by sme zdôrazniť, že kábel musí byť vždy vymenený kvalifikovaným elektrikárom.
V prípade, že vymeníte kábel Webasto za kábel iného výrobcu, alebo ak ho nenahradí kvalifikovaný elektrikár, spoločnosť Webasto nepreberá žiadnu zodpovednosť za následné škody. V takom prípade nie je možné voči spoločnosti Webasto uplatniť nároky na záruku. Rovnako nie je dovolené používať adaptér.

REVOLO s.r.o.
Spoľahlivý partner a autorizovaný predajca nabíjacích staníc Webasto